Haberler

“Setlerde ölmek istemiyoruz”

“Hayalleri süsleyen bir dünyayı yaratırken, hayatlarımızdan olmak istemiyoruz. Olmayacağız!”

 Sine-sen’in çağrısıyla bir araya gelen İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi, Dev-sağlık İş Oyuncular Sendikası, Senaryo Yazarları Derneği ve çok sayıda sanatçı, dizi-film işçisi “iş cinayetlerine son” dedi.

Devamını oku...

 

Dünyada 1 Mayıs

İspanya, Portekiz, İtalya, Fransa ve Yunanistan‘da 1 Mayıs’a kemer sıkma önlemlerine karşı tepki damgasını vurdu

YAŞANACAK DÜNYA
Tüm dünyada işçi ve emekçiler 1 Mayıs‘ı coşku ve öfke karışımı kutladı. Ekonomik krizle birlikte gelen kemer sıkma politikaları nedeniyle toplumsal kaynamanın arttığı Avrupa ülkeleri için bu 1 Mayıs’ın anlamı öncekilerden farklı oldu. İspanya, Portekiz, İtalya, Fransa ve Yunanistan‘da 1 Mayıs’a Avrupa’daki kemer sıkma önlemlerine karşı tepki damgasını vurdu.

İşsizliğin yüzde 25 seviyesine ulaştığı İspanya ve 78 milyar euroluk kurtarma programına karşılık bir dizi kemer sıkma önleminin yürürlüğe girdiği Portekiz ve İtalya’da yüzbinler sokaktaydı. İtalya’nın Turin kentinde göstericilerle polis arasında çatışma çıkarken Rieti kentinde ülkedeki en büyük üç sendikanın başkanları, Mario Monti Hükümeti'nin aldığı ekonomik tedbirlere tepkisini dile getirdi.

Fransa:
Önümüzdeki Pazar cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turuna hazırlanan Fransa’da düzenlenen gösterilere katılım, İçişleri Bakanlığı tarafından 316 bin kişi olarak açıklandı. Ülkedeki en büyük sendika CGT, işçilere, Paris‘te sendikalardan ayrı miting düzenleyen Sarkozy‘yi önümüzdeki seçimlerde görevden indirme çağrısında bulundu. 6 Mayıs günü seçimlere gidecek bir diğer ülke olan Yunanistan’da da işçiler, emekliler ve öğrencilerden oluşan göstericiler, “İsyan zamanı”, “Zenginlere vergi” gibi pankartlar taşıdı.

Devamını oku...

 

Sömürüsüz, örgütlü, sosyalist, gerçekçi sanat!

Yapı Sanatevi 1 Mayıs'ta Taksim'e yürüdü.alt

Adnan Yücel Edebiyat ve Sanat Festivali Hazırlık Komitesi 1 Mayıs'a açtıkları festival pankartıyla katıldı.

Adnan Yücel'i genç kuşaklara taşıyan ve oradan emeğin sanatını yeniden yaratmayı amaçladığını söyleyen festival komitesi bu inanç ve gücü Taksim'e, 1 Mayıs'a taşıdı.

Devamını oku...