Haberler

Faili Belli Roboski Katliamı fotoğraf sergisi

Roboski Katliamı'nın yıldönümünde aynı anda bir çok ilde "Faili Belli Roboski Katliamı" başlıklı fotoğraf sergisi düzenleniyor. alt

Serginin İstanbul ayağında Adnan Yücel Şiir ve Öykü Yarışması, şiir dalı birincisi Uygur Orhan'ın Yapı Kitaplığı'ndan çıkacak olan Roboski Ölüleri adlı şiir kitabı da tanıtılacak.

ansızın masal olur her şey. barışın dönemecinde çocuk beşikleri. sallanır da durur kızıl dallarda. bir kiraz ağacının yalnızlığı kadardı yağmur. sokak meleğim. korkusuz karıncam neredesin. pencerem paramparça. ölüvermiş menekşeler yedi dal. otuz beş. fırat’ta yüzerler dizim dizim. salın üstünde. terin alınları. buğdayın esmer kavgasıydı yüzlerde okunan. ölülerin de bir öyküsü var işte. işaret parmağım gibi benimdi onlar. yağmurun dönemecinde ihtiyarın o değneği. çam ya da meşe ormanının kirpikleri kadar yemyeşildi o ışıklar. demir döşeğim. güvercinim. ten damarım. yeryüzüm delik deşik. dirilivermiş yedi sayfada. otuz beş yaprakça. kavgaysa kulağın kavgası bu. ansızın deliriverir bir gün rüzgârımız. kıyametin en ucundan en geniş derinliğe atlarız bir gün. ıslak kaldırım taşı kadar parlak ve deriniz. korkarsın cesaretimizden ey karanlık. düş bilimleri sınavındayım bu gece. uykudaki uyanıklıkdayım hala. yerel merel saatim. evrensel mevrensel sürecim. hadi. zıpla akrebinle. yelkovanınla. kovalım aşka kötülük edenleri. ışınların düşme açısını. varsın başkası hesaplasın. yanağının güneye bakan yamacındayım. konuşanın sevgilisi. ölmesin emi. şiirler korusun onu. şiirde çıra. roboski çıraları. otuz beş ölü. otuz beş….

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Devamını oku...

 

Mehmet Atay fotoğraf günleri

Sivas katliamında yitirilen Mehmet Atay'ın anısına her yıl yapılan fotoğraf yarışmasının bu yılki temasıalt "Özgürlük sen neredeysen orada!"

ÖZGÜRLÜK SEN NEREDEYSEN ORADA!

Sivas Katliamında otuziki arkadaşıyla yakılarak öldürülen Divriği Kültür Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Atay’ın anısına her yıl yapılan 2 Temmuz Mehmet Atay Fotoğraf Günleri’nin programı belli oldu. Bu yılki teması ‘’Özgürlük Sen Nereysen Orada!’’ olarak belirlenen sergi günlerine 9.12.2012 tarihine kadar başvuru yapılabilecek.

Devamını oku...

 

Grup Yorum hapsedilemez!

 

Grup Yorum 26 Kasım pazartesi günü saat 10.30’da alt

 

Çağlayan Adliyesi'nde110 yıl hapis istemiyle yargılanacak. Sınıf kardeşlerimize, duyarlı aydın, sanatçılara çağrımızdır:

Devamını oku...

 

Adnan Yücel Ankara'da


Ankara Yapı Sanatevi'nin Adnan YÜCEL'i anma kapsamında düzenlediği panel-forum yaklaşık yetmiş kişilik bir katılımla gerçekleştirildi. Saat 17.00'de başlaması gereken etkinlik yarım saatlik bir gecikmeyle başladı. Panel- forum iki bölüm olarak yapıldı. Birinci bölüm Yapı Sanatevi temsilcisi Burhan ÇOBAN ve Yapı Sanatevi aktivistleri tarafından gerçekleştirildi.

 

Devamını oku...

 

Etkinlik çalışmaları devam ediyor


Şair Adnan Yücel'i anma etkinliği çerçevesinde 22 Temmuz'da Nato Yolu üzerinde bulunan Hacı Bektaş-i Veli parkında gerçekleştireceğimiz konserin duyuru ve çağrı çalışmaları son hızla devam etmekte.

Devamını oku...

 
Daha Fazla İçerik...