Haberler

Klasiklere sansür!

Şeker Portakalı “müstehcen”, John Steinbeck'in Fareler ve İnsanlar'ı “sakıncalı” bulundu.alt

MEB'in 100 Temel Eser listesi içinde yer alan "Şeker Portakalı" kitabını derste ödev olarak okutan bir öğretmene soruşturma açıldı. Bahçelievler'deki Behiye Doktor Nevhiz Işıl İlköğretim Okulu'nda görev yapan 7. sınıf Türkçe öğretmenine "Şeker Portakalı" kitabını okuttuğu için soruşturma açıldı.

Tüm dünyada çocukların ilgiyle okuduğu Brezilyalı yazar Jose Mauro de Vasconcelos'un Şeker Portakalı kitabı Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) İlköğretim okullarında okutulacak 100 Temel Eseri arasında yer alıyor. 1968 tarihli roman, yoksul bir ailenin çocuğu olan Zeze'nin yaşadıklarını anlatıyor.

Velilerden biri, kitabı okuduğunu ve Türk örf ve ananelerine aykırı müstehcen içeriğe sahip olduğunu, içinde birçok argo sözcük ve küfür içerdiğini belirterek öğretmen hakkında soruşturma açılmasını istedi.

Devamını oku...

 

Yapı Kitaplığı'ndan 3 ayrı kitap...

Yapı Kitaplığı, kitap yayınına başladı.

alt

Yapı kitaplığından çıkan kitaplar, Adnan Yücel Edebiyat ve Sanat Festivali ürünlerinden oluşuyor.
İlk kitabımız; 1. Adnan Yücel Edebiyat ve Sanat Festivali kapsamında yapılanşiir ve

öykü yarışmasında derece alan ürünlerden derlendi. “ Adnan Yücel Edebiyat ve Sanat Festivali -Şiir ve Öykü Yarışması 2012” ismiyle çıkan kitap, 12 ayrı şiir ve öyküden oluşan oldukça zengin ve nitelikli ürünlerini siz okurlarıyla buluşturuyor.

 

Devamını oku...

 

Yapı Sanatevi yeni yerinde...


İstanbul Yapı Sanatevi, yeni yerinin açılış etkinliğiyle dostlarına "merhaba" dedi. Kutup Yıldızı, eski albümlerinden ve çıkacak olan yeni albümden şarkılar söyledi. Topkapı'daki Şişecam Fabrikası işçilerinin direnişi de unutulmadı

alt

Devamını oku...

 

İstanbul'da sergi başladı

"Faili Belli ROBOSKİ Katliamı" başlıklı fotoğraf sergisinin açılışı ROBOSKİ'nin yıldönümü 28 Aralık 2012 tarihinde İstanbul Karşı Sanat'ta başladı.alt

Fotoğraf Vakfı, Galata Fotoğrafhanesi Fotoğraf Akademisi, Nar Photos ve Van Fotoğrafçılar Kulübü tarafından örgütlenen sergiye İHD İstanbul Şubesi, Karşı Taraf Çalışmaları, Anadolu Kültür, Türk Tabipler Birliği, Eğitim Sen 3, 4, 8 İstanbul Şubeleri, Hedef Copy ve Yapı Sanatevi’de destek verdi. Karşı Sanat'ın ev sahipliği yaptığı sergide açılış konuşmasını 78'liler Girişimi Karşı Sanat'tan  Özcan Yaman gerçekleştirdi.

Devamını oku...

 

"Roboski Ölüleri" Hayat TV'de

 

Adnan Yücel Edebiyat ve Sanat Festivali kapsamında düzenlenen şiir yarışması birincisi Uygur Orhan "Roboski Ölüleri" kitabıyla birlikte Hayat TV'de. Ayşen altGüven'in hazırlayıp sundugu Arka Bahçe programının bu haftaki bölümüne Uygur Orhan'ın yanı sıra fotoğraf sanatçısı Sinan Targay, Kürt müzisyen Dodan ve Ötekilerin Postası'ndan Emrah Uçar konuk olacak.

Devamını oku...

 
Daha Fazla İçerik...