Haberler

Hemşire

altHemşire filmi tüm eksiklerine rağmen tercihini devrimden yana yapan bir film.

Aze Hazan Hezdar

8 Ocak 2002 tarihinde F tipi cezaevi saldırısına karşı yürütülen ölüm orucu direnişinin 222. gününde ölümsüzleşen; geride bıraktığı temiz ve naif anılarının, gösterdiği inanılmaz büyüyüşün, mücadeleye adanmışlığının önümüzü aydınlattığı ve yolumuza umut dolu çiçeklerin tohumlarını ektiği yoldaşımız Lale Çolak’ın ablası Dilek Çolak’ın senaristliğini ve yönetmenliğini üstlendiği Hemşire filmi, bu ay İstanbul Üniversitesi’nin düzenlediği Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali kapsamında sinemalarda gösterime girdi. Daha önce çeşitli uluslararası mecralarda ödül alan film, bu festivalde de ‘Seyirci Ödülü’yle buluştu.

Devamını oku...

 

Hayatımız "Abluka" altında

alt"Ne bilsinler bizim mahlede ölmenin ve yaşamanın bu kadar kardeş olduğunu..."

Emin Alper'e Almanya'dan ödül

Berlin Güzel Sanatlar Akademisi 42 yaşıdaki Emin Alper’e olağanüstü olarak nitelediği filmleri „Beyond the Hill“ (Tepenin Ardı) ve “Frenzy” (Abluka) dolayısıyla Büyük Sanat Ödülü'nü verdi. 15 bin euro tutarındaki ödül 18 Mart’ta Berlin’e hükümet eden Belediye Başkanı Michael Müller tarafından Emin Alper’e takdim edilecek.

Devamını oku...

 

Torunlarımıza kalacak ağıtlar

altTertele, 13 bin kişinin öldüğü Dersim Katliamı'nı anlatıyor

Cem Erciyes

 
1938’de başlayan büyük harekat, resmi rakamlara göre 13 bin kişinin öldüğü çatışmalar, aralarında kadın ve çocukların da olduğu pekçok vahşi katliamla sonuçlanır. Tertele, işte bu travmatik tarihin önemli sayfalarından birini, onu yaşamış halkın belleğinde iz sürerek anlatıyor.

Devamını oku...

 

Dario Fo efsanesi

altİtalyan tiyatro yazarı ve yönetmeni Dario Fo 90 yaşında hayatını kaybetti.

Yazarlığa küçük kabare türünde yazılar ve tiyatrolara dair yergili küçük komedi revüleri yazan bir metin yazarının yanında başlayan Dario Fo, bu türü o kadar çok sevmiş olacak ki bir süre sonra yergileriyle ünlendi. Bunu yaparken ise diğer yazarlardan farklı olarak insanları acaip bir şekilde güldürebiliyordu.

Devamını oku...

 

"Sanatçının niteliğini pratik belirler!"

altKendisini proletaryanın kurtuluş davasına adamış, “sanatı devrimin bir aracı, silahı” olarak değerlendirmiş Yılmaz Güney'i ölümünün 32. yıldönümünde saygıyla anıyor, sanata ve mücadeleye bakışını anlatan bir röportajını yayınlıyoruz.

Soru: ... Proleter devrimci bir sanatçının görevlerini saptarken ölçümüz ne olmalıdır?

Devamını oku...

 
Daha Fazla İçerik...