Festival tanıtımı kapsamında panel yapıldı

Adnan Yücel Edebiyat ve Sanat Festivali tanıtım kapsamında Alibeyköy'de panel gerçekleştirildi.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’nin katkılarıyla düzenlenen panel, derneğin Alibeyköy Şubesi konferans salonunda gerçekleştirildi. Saat 18.00’de başlayan panelde festivalin amacına uygun olarak genç katılımcıların yoğunluğu dikkat çekiciydi.

Festival Hazırlık Komitesi adına konuşan Ali Öztürk ve Ersoy Şahin söze Adnan Yücel’de somutlanan devrimci sanat anlayışının tarifiyle başladılar.

Adnan Yücel’in 12 Eylül döneminde darbeye karşı yaprak kımıldamazken direnenlerin arasına devrimci sanatıyla katıldığını vurgulayan Öztürk, “Onun, sanatını hiçbir zaman örgütlü kimliğinden ve mücadelesinden ayırmadığını” söyledi.

Ayrıca komite adına yapılan konuşmada Adnan Yücel’in şiirindeki temalar anlatıldı. Bu temalara verilen örnekte Adnan Yücel’in “yer altı nehirleri” imgesiyle darbede başeğmeyen devrimcileri kastettiği anlatıldı.Düzenlenen festivalin amaçlarına da bu bağlamda değinildi. Adnan Yücel gibi devrimci şairlerin sokağın diliyle sanatı icra ettikleri vurgulanarak sanatın tüm alanlarının salonlara sığmayacağı, bunun engellenmesi için festivaldeki genç katılımcılara ayrıca önem verildiği belirtildi. Sokaktan beslenen, sokağı besleyen ve orada icra edilen sanat savunuldu.
Adnan Yücel’in karakteri ve devrimciliğiyle tanıştıklarını söyleyen bazı genç katılımcılar onun şiirleriyle de tanışmak istediklerini söylediler.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği adına yapılan konuşmada, şiirin kültürümüze uzak olmadığı, Adnan Yücel’in öncülünün halk ozanları olduğu düşünülürse, yarınlarda da onları aratmayacak devrimci sanatçıların yetişeceği söylendi. Ayrıca katılımcı gençlerin de bu konuda “yeryüzü aşkın yüzü oluncaya dek” çalışacakları söylendi.

Panel Tural Aslan’ın türkü ve ezgileriyle sonlandırıldı. Tural Aslan’a Haluk Akay da gitarıyla eşlik etti. Panel sonrasında Yılmaz Erdoğan’ın tiyatro oyunu sergilendi.