Devran Gurbette Büyüyen Çocuklar

altAnı Dizisi: 1
Basım tarihi: Haziran 2015
ISBN: 978-605-63510-5-1
Sayfa: 295

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Köyünde ilk defa ayrılan yüzünde güneş yanığı, ayağında gözyaşlarıyla ıslanmış kara lastikli bir çocuk ve daha önce hiç görmediği yabancı bir ortamdaki yalnızlığı. Hayatın harlı ateşte pişirdiği, küçük yaşta gurbeti yaşayan yatılının çocukları… İki katlı ranzalar, kahverengi sert battaniyeler, tel örgüler ve havada kapışılan çerezler. Gözyaşı, hasret, acı ve sevincin bir arada harmanlandığı sekiz yıllık bir yaşam öyküsü… Anadolu’daki çetin kış ve kurt ulumaları eşliğinde yürüyen çocukların saklı hayatı anlatılıyor, otobiyografik bu eserde.

Masalların heyecanı zaman zaman kendisini fıkraların güldürüsüne bırakıyordu. Temel’in karısı Fadime’yle anlaşmazlıkları, arkadaşı Tursun’la yaptığı kurnazlıklar çocukların yüzlerini güldürüyor, o anlarda koğuş kahkahaya boğuluyordu. Fıkraların ardından yanık bir ses devreye giriyor, yatılının karanlık odaları, kalın duvarları bu yanık sesle yankılanıyordu. Yanık sesle birlikte fıkraların, çocukların minik yüzlerinde oluşturduğu kıvrımlı çizgiler yerini özlemin engin düzlüklerine bırakıyor, yüz hatları geriliyor, tebessüm kıvrımları kaybolup suratlarda hüzün dalgaları beliriyordu. Gülümsemenin yerini, duygusallığın perçinlediği dudak titremeleri alıyor, an an gözyaşları akacak doygunluğa ulaşmaya hazırlanıyordu. Yanık ses derinlere indikçe içteki duygu havası buharlaşıp, yoğunlaşıyor ve göz kapaklarının ardından damla damla yaş olarak dökülüyordu. Çocukların içerisindeki buğram dağın yamaçlarına dökülen yağmur gibi gözyaşı olup al yanaklarından yastığa süzülüyordu. Artık devi unutmuş her biri kendi hayallerine dalmıştı. Köyünü düşünüyorlardı. Kimi köyün dolmuşuna binerken en son baktığı annesini hatırlıyor, kimi daha yeni yürümeye başlamış minik kardeşini düşünüyordu. Düşünceler birbirini takip ediyor ve birer birer uykunun derinliklerine düşüyorlardı. Umutlar rüyalardaydı, rüyalar bir nebze de olsa özlemlerini dindirebilirdi.

 

Hıdır Tunç 1984 yılında Erzincan’da doğdu. Sekiz kardeşten biri olan yazarımız ilk ve ortaöğretimini yatılı okullarda tamamladı. Ardından Gazi Üniversitesi’ni kazandı. Üniversite öğrenimi sonrasında önce sözleşmeli öğretmen olarak Balıkesir’e, ardından kadrolu öğretmen olarak İstanbul Tuzla’ya atandı. Hala İstanbul’da görevine devam etmektedir.

 

 
Sosyal Medya