Tiyatro sanatçısı Üzümcü işten atıldı

altTiyatro sanatçısı Levent Üzümcü, Gezi direnişindeki tutumu nedeniyle istanbul Şehir Tiyatroları'ndan atıldı.

Taksim Gezi direnişinden yana tavır koyan neredeyse her kişi ve kurum bir şekilde iktidarın karşıt saldırısıyla karşı karşıya kaldı. Kimisi tutuklandı, kimisine davalar açıldı, kimisi soruşturmalara maruz kaldı, kimisi de işten atıldı. İktidarın bu saldırılarına bir yenisi daha eklendi.

Tiyatro sanatçısı Levent Üzümcü, Gezi direnişindeki tutumu ve Sosyalist Enternasyonal’de yaptığı konuşma nedeniyle 1996′dan bu yana çalıştığı İstanbul Şehir Tiyatroları’ndan atıldığını açıkladı.

Levent Üzümcü’nün muhalif kişiliği, basın demeçleri ve sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımları gerekçe gösteren İBB, Üzümcü’yü memurluk haklarının feshi ve tiyatrodan ihracı istemiyle Yüksek Disiplin Kurulu’na sevk etti.
Twitter hesabından açıklama yapan Üzümcü, “Üzgünüm, çünkü, Şehir Tiyatroları, dünün ya da bugünün hükümetlerine değil, biz oyunculara ve Türkiyeliler olarak ortak hikayemizin tarihine aittir. Ait olduğum yerden ayrılmak zorunda bırakıldığım için çok üzgünüm” dedi.
 

alt“Şükrediyorum çünkü bu kararın da teyit ettiği üzere yanlışların karşısında durma cesaretine sahibim” diyen Üzümcü, açıklamada şunları belirtti: “Aklım ve vicdanım, hırsımdan ve komplekslerimden daha güçlü. Her insan gibi benim de zayıflıklarım var; fakat anamdan, babamdan aldığım eğitim, çocuklarımdan, eşimden, dostumdan beslendiklerimle, yanlışa yanlış diyebilme gücünü kendimde buluyorum. Acı çeken hangi etnik kökenden, hangi inanıştan, hangi sosyo-ekonomik düzeyden olursa olsun, canı yanan köpek de olsa ağaç da olsa, haksızlığa uğrayan can dostum da olsa, düşmanım da olsa, yanındayım. Haksızlığın ve açgözlülüğün de karşısındayım.” diye konuştu.