Yapı Sanatevi yeni yerinde merhaba dedi

altAnkara Yapı Sanatevi taşındığı yerinde bugün yapılan açılış etkinliğiyle kapılarını yeniden açtı. Saat 16:00 itibariyle başlayan etkinlikte, programın başladığı saat 17:00'ye kadar geliş ve ikramlar devam etti.

 

Etkinliğimiz 200'den fazla dostumuzun katılımıyla saat 17:00de Yapı Sanatevi temsilcisi Burhan Çoban tarafından yapılan açılış konuşmasıyla başladı. Burhan Çoban konuşmasında kısaca şunları söyledi:

 

Öncelikle buraya taşınmamızın nedenini ve geçirdiğimiz süreci sizlere özetlemek isteriz. Bizler 2011 yılında, bir önceki adresimizde faaliyetlerimize başladık. 3 yıl boyunca önceki adreste çalışmalarımızı sürdürdük. Öncesinde mal sahibinden olduğunu düşündüğümüz, ancak daha sonra hakkımızda açılan davalara kurumumuzun konu edilmesinden kaynaklı devlet baskısından emin olduğumuz bir süreçten sonra buraya taşınmak durumunda kaldık. Onlar üzerimizde kurduklarını sandıkları bu ucuz baskıyla bizi susturabileceklerini düşündüler. Ancak biz asla onların ucuz baskılarına boyun eğmedik, bundan sonra da eğmeyeceğiz.Son 3 aydır tadilat tamirat işleriyle burayı sizlere hazır hale getirmeye çalıştık. Ve bugün yeni adresimizin açılışını yapmak üzere birlikteyiz. Bu açılış bizim için buruk bir açılış. Bunun nedeni hepinizin de bildiği üzere üç hafta öncesinde Şengal'de Ezidilere yöneltilen saldırıların bugün de Kobane'de Kürt halkına yöneltiliyor olması.Bizim için buruk bir açılış çünkü, 2 gün önce 1999 yılının 26 Eylül'ünde, Ankara'da bulunan Ulucanlar Cezaevi'nde bir avuç devrimci, bizim yoldaşlarımız, devlet ve devletin kolluk güçleri tarafından katledildi.

Ancak bizler bugün, burada elbette yas tutmayacağız. Onların dirençlerini, yürekliliklerini burada türkülerimize yoldaş edeceğiz. Şimdi, benim çok sevdiğim, sizlerin de seveceğini düşündüğüm bir şiirle, ‘Hoş geldiniz!' demek istiyorum.

''Hoş geldin

Hoş geldin!

Kesilmiş bir kol gibi

omuz başımızdaydı boşluğun...

Hoş geldin!

Ayrılık uzun sürdü.

Özledik.

Gözledik...

Hoş geldin!

Biz

bıraktığın gibiyiz.

Ustalaştık biraz daha

taşı kırmakta,

dostu düşmandan ayırmakta...

Hoş geldin.

Yerin hazır.

Hoş geldin.

Dinleyip diyecek çok.

Fakat uzun söze vaktimiz yok.

YÜRÜYELİM...''

alt

Şiir okunduktan sonra değerli şair Bayram Kaya kısa bir konuşma yaptı. Bayram Kaya da açılış konuşmasında güncel gelişmelere, Yapı Sanatevi’nin geçirdiği tadilat sürecine, Ethem Sarısülük Kitaplığı'na, Ethem'e değindi ve türkülerini paylaşmak üzere Zeynep Karababa'yı sahneye davet etti.Hep birlikte söylenen türkülerin ardından Van işçileri sözcüsü Ethem Altın bütün işçileri selamlayarak, 15 gündür devam eden direnişlerini anlattı. Van'dan yürüyerek Ankara'ya ulaşana kadar geçen süreçten ve burada nelerle, hangi müdahalelerle karşılaştıklarını anlattı. Ethem Altın, ''Bir Ethem gider, bin Ethem gelir, ben de Ethem'im” sözleriyle, direnişlerine destek veren, onlara sahip çıkan herkese teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.

Ardından önceden hazırlanan hediyeler çekilişle gelen misafirlere verildi.

Etkinlik; sahne alan diğer sanatçı dostların, Songül Bulur, Yavuz Canpolat ve değerli halk ozanı Karabudak'ın herkesi etkileyen türküleri ile 21:00'de sona erdi.