Adnan Yücel 3. Edebiyat ve Sanat Festivali Karikatür Yarışması Şartnamesi

Adnan Yücel 3. Edebiyat ve Sanat Festivali 
Karikatür Yarışması Şartnamesi


1-Yarışmanın konusu:  Gezi-Sokak-Sanat


2- Adnan Yücel 3. Edebiyat ve Sanat Festivali içinde yapılacak yarışmalardan karikatür yarışmasını Adnan Yücel  Edebiyat  ve Sanat Derneği  ile HOMUR Mizah ve Karikatür Grubu  birlikte düzenlenmektedir. Yarışma,  amatör ve profesyonel,  7 den 77 ye tüm çizerlere açıktır.   

                                                              
3- Teknik serbesttir. Gönderilen eserler daha önce yayımlanmış olabilir, fakat ödül almamış olmalıdır. Gönderilen eserler (www.yapisanatevi.org ve www.ayesf.org )‘de sergilenecektir; benzerlik konusundaki itirazlar (1 Eylül 2014) tarihine kadar yapılacaktır, itirazların haklılığı kanıtlanırsa eserler değerlendirme dışı bırakılacaktır. Bu tarihten sonra jürinin vereceği karar kesindir, benzerlik konusunda yapılacak itirazlar dikkate alınmayacaktır.


4- Çizer yarışmaya en fazla 3 eserle katılabilir. Ancak bir çizere birden fazla ödül verilmez.


5- Gönderilecek  eserler A4 (21 cm x 29.7 cm) boyutunda çizilmeli, 300 dpi çözünürlülüğünde ve JPG formatında olmalıdır.


6- Yarışmaya katılacak karikatürler  e-posta yoluyla  Bu e-posta adresini spambotlara karşı korumak için JavaScript desteğini açmalısınız ” adresine gönderilmelidir.


7- Eserlerle birlikte katılımcılar adını, soyadını, posta adresini, e-posta adresini, telefon numarasını, kısa özgeçmişini ve fotoğrafını  Word dosyası olarak ekte göndermelidir.


8- Ödül alan ve sergilenmeye değer görülen eserler bir albümde toplanıp ilgili albümde yer alan yarışmacıya  gönderilecektir.  Ayrıca yarışma sergisi çok sayıda şehirde açılacaktır.


9- Ödüller:                                                                   
    1.lik ödülü: ……….
    2.lik ödülü:……
    3.lük ödülü:…..
    Mansiyon ödülü :……
    HOMUR Mizah ve Karikatür Grubu özel ödülü: ………
17 yaş altı her çizer doğrudan sergiye katılmaya hak kazanır, kendilerine bir sertifika ve bir adet Adnan Yücel kitabı verilir...


10- Seçici kurul:
1- Canol Kocagöz  (Karikatürcü)
2- Atay Sözer           (Karikatürcü)
3- Coşkun Göle     (Karikatürcü) 
4- Aslı Alpar            (Karikatürcü)
5- Emre Yılmaz      (Karikatürcü)
6- Asuman Küçükkantarcılar  (Karikatürcü)
7- Atilla Atala          (Karikatürcü)
8- C.Hakkı Zariç    (Şair) TÜRKİYE YAZARLAR SENDİKASI  temsilcisi
9- Adnan Yücel 3. Edebiyat ve Sanat Festival komitesinden bir temsilci

11- Yarışmaya düzenleyen kurum, Adnan Yücel Edebiyat ve Sanat Derneği ile Homur Mizah ve Karikatür Grubu bu karikatürleri, eser sahibinin ismini belirterek çeşitli mecralarda (süreli yayınlar, broşür, sergi, afiş, takvim vb.) kullanma hakkına sahip olduğu gibi arşivinde saklı tutacaktır. Eseri yayımlanan sanatçıya, ilgili yayından gönderilecektir. Sanatçı Fikir ve Sanat Eserlerinden doğan haklarını yarışmaya devreder. Yarışmaya katılan eserler  ve  kopyaları sanatçının izni olmadan hiçbir şekilde satılmayacaktır.


12- Son gönderim tarihi: 1 Eylül  2014
Değerlendirme: 30 Eylül 2014 
Sonuçların açıklanması: 2 Ekim 2014
Ödül töreni ve sergi: 4 Ekim 2014'te İstanbul'da. Sonrasında çeşitli illerde.
Ödül  kazananlar ödül törenine çağrılacaktır.


13- Katılımcılar, tüm katılım şartlarını kabul  ederek yarışmaya katılmaktadır.