Adnan Yücel 3. Edebiyat ve Sanat Festivali başlıyor

 

 

altBu yıl Adnan Yücel Edebiyat ve Sanat Festivali'nin 3.'sünü gerçekleştiriyoruz. Festival için yola çıktığımızda belirttiğimiz gibi amacımız, toplumcu gerçekçi sanata ve şiire yeni Adnan Yücel'ler kazandıracak bir kanal açmak, mütevazi de olsa buna bir katkıda bulunmaktır. Adnan Yücel’i genç kuşaklara tanıtmak, eserlerini daha geniş bir kitleyle buluşturmak ve yeni Adnan Yücel’ler için bir olanak yaratmaktır ereğimiz. Bununla birlikte müzik, edebiyat, tiyatro, sinema alanlarında nitelikli ve kalıcı ürünler vermeyi, sanat alanında yaşanan tıkanıklığı üretimin içinden, birbirimizden öğrenerek ve birbirimizi geliştirerek aşmanın yol haritasını çıkarmayı hedefliyoruz.Adnan Yücel, Türkiye'deki toplumcu gerçekçi şiir geleneğinin bir parçasıdır. O damarın tarihsel-toplumsal koşullarda yeniden üretilmesinin, bulunduğu noktanın ilerisine taşınmasının adıdır. Kavga-emek-umut-özlem-aşk ve onuru; evrensel ve yerel, tarihsel ve toplumsal boyutları ile yeniden üreten bir şiir emekçisidir. Toplumcu şiir ve edebiyat onun/onların bıraktığı yerden devam ediyor-edecek. Biz kendi cephemizden buna, açtığımız bu kanalla mütevazi de olsa bir katkıda bulunmak, Adnan Yücel'i de bu katkı içinden yaşatarak bugüne taşımak amacıyla çıktık bu yola.

Geçen yıl sırasıyla 12 Mayıs'ta Adana'da, 16-17-18 Mayıs'ta Ankara'da, 25-26 Mayıs'ta İzmir'de gerçekleşti. Tüm hazırlıkları tamamlanmış festivalimizin İstanbul ayağı, Gezi Direnişi'nin doruk noktasında olduğu günlerle çakıştı. 31 Mayıs'ta startı verilen etkinliklerimizin ilkini Taksim İstaklal Caddesi'nde yaptığımız yürüyüşle verdik. Festival pankartımızın en önde olduğu yürüyüşümüz, polisin gaz bombaları ve TOMA'larla gerçekleştirdiği saldırısı ile karşılaştı. Gezi Direnişi'nin ruhuna uygun bir kararlılıkla, Adnan Yücel'e yaraşır bir duruşla karşıladık bu saldırganlığı. Saatler ilerledikçe sokaklarda polis terörünün kol gezdiği, insanlarımızın katledildikleri böylesi bir ortamda festivali gerçekleştirmenin en başta savunduğumuz değerlere aykırı olacağına karar vererek tüm etkinliklerimizi iptal ettik. Yarışmanın ödül törenini daha sonra Adnan Yücel Edebiyat ve Sanat Derneği'nde yapılan bir etkinlikle gerçekleştirdik.

Ölümünün 12. yılında “kavganın ve umudun şairi”ni festivalimizin 3'cüsünü düzenleyerek selamlamaya devam ediyoruz. Festivalimizin bu yılki temasını “Gezi, Sokak ve Sanat” oluşturmaktadır. İşçi ve emekçilerin yıllarca biriktirdikleri sessiz öfkenin bir çığlık olup sokakları sarstığı Gezi Direnişi şiire, edebiyata, sanatın tüm alanlarına üretilmek üzere bekleyen sayısız imge, tema, anlam, metafor, dize... bıraktı. Geride direnişin henüz tamamlanmamış bir dili, sloganları, anlatım ve ifade ediş biçimi kaldı. Geriye kalan bu zengin birikim şimdi sanatın diliyle yeniden üretilerek toplumla buluşturulmayı bekliyor. Festivalimizin bunun için bir kanal ve olanak olmasını umut ediyoruz.

Festival kapsamında paneller, öykü okumaları, şiir ve müzik dinletileri, sergiler vb. etkinlikler yapılacaktır. Aynı zamanda şiir, öykü, kısa film/belgesel ve karikatür dallarında yarışmalar düzenlenecektir.

 


YAPI SANATEVİ