Adnan Yücel'in soluğu Kartal'da

altKartal Adnan Yücel Kültür ve Sanat Derneği dün yapılan bir açılışla çalışmalarına başladı...

Kapitalizmin dayattığı çürümeye karşı savaşılan bir cephedir sanat. Onu elit bir kesimin ulaşabileceği bir meta olmaktan çıkarıp, asıl sahipleri olan işçi ve emekçilerle buluşturmak, birlikte üretip birlikte çoğaltmak için, aşkın ve kavganın şairi Adnan Yücel’i ve onun sanat anlayışını mahallemize, sokağımıza, evimize taşıyoruz.

  “Aşkla sevebilmek bir güzelliği ve dövüşebilmek onun uğruna” demişti usta. Biz aşkla, umutla, dirençle ilmek ilmek ördüğümüz yapımızı bir adım daha atarak taçlandırmanın mutluluğunu duyuyoruz. Kartal Adnan Yücel Kültür ve Sanat Derneği işte bu duygularla “merhaba” dedi.

 

 

Herbir tuğlasında emeğin, herbir köşesinde alın terinin saklı olduğu dernek, dün yapılan bir etkinlikle açıldı. Etkinlik dernek adına yapılan bir konuşmayla başladı:

Gitgide büyüyen yozlaşmaya ve kapitalist çürümeye karşı, yeni bir merhabayla daha karşılıyoruz sizleri, dostları, yoldaşlar… Bu merhabayla gençliğin, yani bizlerin emeğinin, dinamizminin sanatla bütünleştiği, emekçilerin ince emeği ve sıcacık harcıyla harmanlandığı bir dernekle buluşturuyoruz sizleri… Derneğimiz taşıdığı iddia gereği sanatı, kültürü, politikayı, felsefeyi gençler, kadınlar, işçi ve emekçilerle birlikte üretmek, çoğaltmak umuduyla yola çıkıyor. Toplumsal yaşamdan silinmeye çalışılan dayanışmayı, paylaşımcılığı ve kolektivizmi kendi içinde canlandıran ve bir kimlik haline getiren genç kuşakların ellerinde yeni bir yolda yürümenin tatlı telaşıyla inşa edildi derneğimiz. Yoğun bir faaliyet üzerinden aktı ve bu sürece taşındı. Adım attığınız her yerde gençliğin terini, Kartallı emekçilerin ve kadınların fedakarlıklarını görürsünüz. Sınıf mücadelesinin bir köşetaşı olması umuduyla…

Konuşmanın ardından derneğin tadilat sürecinin fotoğraflarla anlatıldığı ve akıtılan emeğin sergilendiği bir sinevizyon gösterimi yapıldı. Derneğin ilk ve son hali, emeğin büyüklüğünü de ortaya seriyordu.

Gösterimin ardından Tural Aslan bir müzik dinletisi sundu. Ethem yoldaşa yazdığı ezgi hep bir ağızdan seslendirildi.

Ardından Rüzgarla Bir Müzik Grubu sahne aldı. Ezgilerin arından söz alan bir Alınteri okuru, Gezi direnişinin hala sürdüğünü, sanatın da o direnişte dövüşülen bir barikat olmasıyla önemli olduğunu vurgulayarak Ethem yoldaş için yazdığı şiiri okudu.

Etkinliğin son bulmasının ardından açılışımıza gelen Greif işçisiyle sohbet edildi. Greif işçisi etrafını saran gençlere Greif direnişinin nasıl örgütlendiğini, neler yaşandığını, hangi aşamaya gelindiğini anlattı. Gençlerin direnişle ilgili sorularını da yanıtlayan Greif işçisi “Bu sadece Greif için yapılan bir direniş değil, kazanımların her yere yayılmasını, herkesin insanca yaşamasını istiyoruz” sözleriyle direnişin amacını da özetliyordu.

“Daha çok şey yapacağız” sözleriyle açtığımız ve “Bir fırça, bir fırça daha, renkten renge Şubat ressamları..” dizelerindeki gibi yaşama, kavgaya, umuda birlikte renk katacağımız Adnan Yücel Kültür ve Sanat Derneği'nde görüşmek üzere…