Ethem Kitaplığı açıldı

altEthem Sarısülük Kitaplığı Ankara Yapı Sanatevi'nde yüzlerce kişinin katılımıyla açıldı.

 

Açılış etkinliği saat 16:15'te Ankara Yapı Sanatevi Sözcüsü Burhan Çoban'ın açılış konuşmasıyla başladı. Konuşmada şunlar belirtildi:

 

Bugün burada Ethem Sarısülük yoldaşın adını vereceğimiz kitaplığın açılışını yapmak için bir araya gelmiş bulunuyoruz. Tıpkı Haziran İsyanı'nda omuz omuza çatışırken bir arada bulunduğumuz gibi...

Ethem yoldaşın adını verdiğimiz kitaplığı Yapı Sanatevi bünyesinde emekçi halkımıza açıyoruz. Çünkü Yapı Sanatevinin hangi köşesine yüzümüzü dönsek Ethem'den bir hatıra geliyor gözümüzün önüne.

Ya bir masada kitap okuyor Ethem yoldaş ya bilgisayar başında haberlere bakıyor ya da çivisi çıkan bir sandalyenin çivisini çakıyor.

Ethem yoldaş, birlikte varettiğimiz Haziran İsyanı'nın en sıcak günlerinden 1 Haziran günü en ön saflarda çatışırken bir polis kurşunuyla başından vurularak aramızdan ayrıldı.

Bizler, güneşe uğurladığımız yoldaşlarımızı çocuklarımıza isimlerini vererek ya da bir tabelaya isimlerini yazdırarak andığımızı düşünmüyoruz.

Bunlar, yoldaşlarımızı yaşatmak için yaptıklarımızdan sadece birkaçı. Esas olarak onların uğruna yaşamlarını dahi gözlerini kırpmadan verdikleri ideallere bağlı kalarak ve onların bizlere miras bıraktıkları mücadeleyi yükselterek onları yaşatacağımızı biliyoruz.

Onların mezarı başına her gittiğimizde, onları sadece anmakla kalmıyor aslolarak onlara bıraktıkları emanetlerine nasıl sahip çıktığımızın hesabını veriyoruz.

Yarın da Ethem yoldaşın mezarı başına, adına bir kitaplık açtığımızı müjdelemeye gideceğiz.

altBurhan Çoban'ın açılış konuşmasından sonra Ethem yoldaşın ağabeyi Mustafa Sarısülük, kitaplığın açılışına teşekkürlerini ileten ve Ethem'in nasıl bir devrimci olduğunu anlatan kısa bir konuşma yaptı.

 

altArdından Ethem yoldaşın avukatı Kazım Bayraktar, hem dava süreci hakkında hem Gezi süreci hakkında hem de Ethem'in komünist kişiliği hakkında kısa bir konuşma gerçekleştirdi.

altBayraktar'dan sonra İnsan Hakları Derneği yöneticisi Mahmut Konuk Ethem yoldaşı anlatan kısa bir konuşma yaptı.

Konuşmaların ardından komünizmin özgürlük dünyasına ulaşma, devrim ve sosyalizm mücadelesinde güneşe uğurladığımız yoldaşlarımız için Ethem yoldaşın şahsında bir dakikalık saygı duruşu yapıldı. Saygı duruşunun ardından Ezgi Deniz Karabudak, Adnan Yücel'in “Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek” şiirinden bölümler okudu.

altDaha sonra Tural Aslan ezgileriyle bizlerle birlikte oldu. Tural Aslan dinletisini Ethem Yoldaşın en sevdiği ezgisi "Haber" ve onun için bestelediği "Ethem Marşı”yla sonlandırdı.

altDaha sonra sahneye Grup Mesel çıktı. Ethem yoldaşın yakın arkadaşlarından oluşan grup, Ethem yoldaşın en sevdiği ezgileriyle ona seslenerek dinleyicileri coşturdu.

 

altGrup Mesel'in ardından sahneye Sinan Serdaroğlu çıktı. Gerek kendi besteleri gerekse düzenlemelerinden oluşan ezgilerini bizlerle paylaştı.

Müzik dinletilerinin ardından, açılışı müjdelemek için 22 Aralık Pazar günü saat 10:00'da Ethem yoldaşın mezarı başına Çorum'a gidileceği duyuruldu. Yanı sıra 24-25-26 Aralık tarihlerinde Silivri'de görülecek olan devrimci avukatların duruşmasına destek çağrısında bulunuldu.

Alınteri Gazetesi'nin açılışa gönderdiği mesajın okunmasından sonra kapanış konuşması yapılarak konuklar sofraya ve sohbete davet edildi.