Adnan Yücel Edebiyat & Sanat Derneği açılıyor

altİstanbul 1 Mayıs Mahallesi'nde Adnan Yücel Edebiyat & Sanat Derneği açılıyor. 15 Aralık'taki açılışa davet var.

 

İstanbul’un direngen başeğmez mahallelerindendir 1 Mayıs… Harcında işçi-emekçi kanı vardır, harcında devrimci emek ve sabır… Bu anlamlarından soyundurmak için devlet terörünün hiç eksik olmadığı adreslerdendir. Devlet terörüyle, sayısız kirli yöntemin iç içe geçerek sokaklarını, ille de ruhunu ele geçirmeye çalıştığı kadim emekçi kalelerindendir 1 Mayıs…. Kuruluşundaki devrimci-emekçi alınterinin izleri silindi denildiği anlarda bile, düşmanı şaşırtacak bir silkinmeyle ayağa kalkıp gövdesiyle sokakları tutuşturan ‘ruh’tur.Gazi Direnişi’nde ayaklanan, Gezi’de öfkesini bayraklaştırarak sınıf düşmanını bitimsiz bir öfkeye sürükleyen kavruk çocukların mahallesidir… Bu kavruk çocuklar, kapitalist barbarlığın en vahşi sömürü biçimleriyle terbiye edilmeye çalışılsa da, “hayallerini satmayacak” bir mayadan beslenirler. Hayallerini satanlar da olur içlerinden. Çetelere, uyuşturucu ve fuhuş şebekeleri eliyle kurulan devlet tezgahına düşenler de olur olmasına ama, bu yozlaştırma vebasının ruhunu tümüyle ele geçirmesi öyle kolay değildir! Kolay olmadığını; atölyelerde, güvencesiz-esnek çalışmanın tüm alanlarında ter akıtan o kavruk çocukların derilerine işlemiş direngenlikten anlarsınız. Onurlarına, hayallerine bağlılıklarından…

Kentsel dönüşüm denilen yağma ve talanda, rantı yüksek mekanlardandır. Yanı başında uzanan ve finans merkezi olarak tasarlanan Ataşehir’e katılmak istenir; emekten arınmak, o kavruk çocuklardan temizlenmek… Ama bunun öyle kolay olmadığı her defasında yeniden görülür.

Şimdi bu tarihe, değeri ölçülemeyecek anlamlar katmış bir geleneğin çocukları, o gelenekle buluşmuş kavruk delikanlılar-kadınlar, mahallelerini kavgamızın şairi Adnan Yücel’in ismini taşıyan bir dernekle kucaklamak üzere yola çıkıyorlar. “Hayallerin satılamayacağını”, “Aşkın cüzdanlara sığdırılamayacağını” kendilerine rehber edinip, mahallelerinin ruhundaki o sağlam mayayı yeniden üretmek için…

1 Mayıs’a Adnan Yücel Edebiyat ve Sanat Derneği’yle sahip çıkmaya koyuluyorlar. Açılışı 15 Aralık’ta yapılacak etkinliğe tüm işçi ve emekçileri davet ederek… Adnan Yücel Edebiyat ve Sanat Festivali’nin Gezi Direnişi ile çakışması nedeniyle ertelenen ödül töreni de bu anlamlı günle birleştiriliyor.

Açılış etkinliği için hazırladıkları çağrı metni şöyle:

 

 

Adnan Yücel Edebiyat ve Sanat Derneği açılıyor!

Gitgide büyüyen yozlaşmaya, çürümüşlüğe karşı yeni bir merhabayla karşılıyoruz dostları, yoldaşları, siper yoldaşlarını...

Gençliğin emeğinin, dinamizminin sanatla bütünleştiği, sanatın sınıf bilinciyle yol bulduğu ve hamurundan yoğrulduğu bu merhabayla derneğimizin açılışına bekliyoruz sizleri.
Geçmişin tarihsel kavgasını, bilincini; ihtilalci yüreğiyle genç kuşaklarla buluşturan dev bir adama gönül borcu bilerek de aynı zamanda..

"Bu daha başlangıç!" diyoruz.

Ethem'in, Okan'ın, Hakan'ın yani "savaşın" barikatlardan gelen soluğunu ciğerlerimize nüfuz ettirerek... Bir geleneğe borç bilerek, mücadele ederek ve bekleyerek o büyük günü...”Son sözü hep direnenlerin söylediği" o güzel günü!

Merhaba!

Bitmedi daha sürüyor o kavga!

Program:

14 Aralık Cumartesi
Resim ve Kitap Sergisi

15 Aralık Pazar, saat: 15:00
Şiir ve Müzik
A. Yücel 2. Edebiyat ve Sanat Festivali ödül töreni
-Emeğe Ezgi
-Rüzgarla Bir Müzik Toplululuğu
-Tural Aslan
-Sinan Serdaroğlu
-Adem Tok
-Sinevizyon Gösterimi

Adres: Esenevler mah (1 Mayıs Mah) 3001. Cad No:2B/3 (30 Ağustos İlköğretim Okulu karşısı, Mazlum Gıda'nın üstü)