Festival Komitesi'nden açıklama

Adnan Yücel Edebiyat ve Sanat Festivali'nin ödül töreni ve şenliğini Taksim Direnişi nedeniyle erteliyoruz

2 Haziran tarihinde Selamiçeşme Parkı'nda düzenleyeceğimiz Adnan Yücel Edebiyat ve Sanat Festivali'nin ödül töreni ve şenliğini Taksim Direnişi nedeniyle erteliyoruz.


Büyük bir kolektif emekle örgütlediğimiz Festival'imizin tüm hazırlıkları tamamlandı. Geriye, programımızı hayata geçirmek kalıyordu. Taksim Gezi Parkı için gerçekleşen direniş büyüyerek geniş toplumsal kesimleri içine çeken bir harekete dönüşünce aylardır hazırlığını yaptığımız Festival programında değişiklikler yapmak zorunda kaldık.

Taksim gerçek bir direniş merkezi haline gelmiş, Festival için emek harcayan yoldaşlarımız da dahil yüzlerce insan yaralanıp, ölümüne bir direnişe başkoymuşken, Taksim direnişi ölümlerle buluşmuşken bizim başka türlü davranmamız en başta etik değildir! Böyle bir tutumla en başta kavganın ve umudun şairi Adnan Yücel yoldaşımıza haksızlık etmiş oluruz. O nedenle de Adnan Yücel'i anmak asıl olarak Taksim'de direnişi büyütmek, direnişte özneleşmektir diyoruz! Onun şiirini besleyen geleneğin temsilcileri olarak, Fatih'lerin, Osman'ların yoldaşları olarak tüm çalışmalarımızı, emeğimizi Taksim Direnişi'ne ithaf ettiğimizi belirtmek istiyoruz.

Adnan Yücel Edebiyat ve Sanat Festivali kapsamında yapacağımız ödül törenini başka bir tarihe ertelediğimizi, biçimini-yerini ve tarihini önümüzdeki günlerde açıklayacağımızı belitiyoruz. Bugün tüm İstanbul, tüm Türkiye Taksim'dir! Tüm duyarlı kesimleri, Festivalimize katılacak tüm işçi ve emekçileri Taksim alanına davet ediyoruz.

Festival Komitesi