Ayşe Yücel ile sohbet

altAdnan Yücel 2.Edebiyat ve sanat festivali kapsamında Adana Çukurova da yapılan panel-forum ve müzik dinletisinde katılımcılarla sohbet ettik.

İlk olarak Adnan Yücel'in hayat arkadaşı olan Ayşe Yücel ile konuştuk. Röportaja başlamadan önce  sıcak bir sohbetimiz oldu. Sonbetimizde Adnan Yücel Festivali'nin Adana'da da böyle bir çalışmasının yapılmasından çok memmun olduğunu, çalışmalarımızda başarılar dilediğini ve her türlü desteği elinden geldiği kadar sunacağını söyledi ve ardından röportajımıza geçtik.

 

Yapı Sanatevi: Biliyorsunuz iki senedir Yapı Sanatevi olarak Adnan Yücel Edebiyat ve Sanat Festivali yapıyoruz. Festival hakkındaki görüşlerinizi alabilirmiyiz?
Ayşe Yücel: O kadar güzelki, çok mutlu oluyoruz. Dostlarımızın unutmadığını görünce çok daha mutlu oluyoruz. ben her zaman söylüyorum gücümün yettiğince, yapabildiğim kadar Adnan Yücel'in sürekli yanında, arkasında, sağında, solunda olacağıma yemin ettim zaten bu nedenle etkinliklerin daha da çoğalmasını hatta ve hatta uluslararası alana taşınmasına ve bunun bütün kitlelere taşınmasını istiyorum. Arkadaşları arıyor İstanbul'da yapılmış neden haberimiz yok diye şeyler söylüyorlar. Duyuruların biraz daha fazla yapılması, tabii ki biliyorum elinizden geleni yaptınız, insanların düşüncelerini alarak, kitlelere ulaşarak onlarında desteği ile yardımlarını istemek doğru olur. ben her zaman dediğim gibi her türlü yardıma varım. elimden geldiği kadar olmayada çalışacağım. ben çok mutluyum başka bir şey söyleyemiyorum, çocuklarım da öyle yeğenim gelemediği için çok üzüldü sabah telefonfonda konuştuk. Ayrıca her yerde söylediğimi şimdi bu röportaj dada söylemek istiyorum. Adnan Yücel'in bir sözü var  derki bir ölümden bahsedildiği zaman" ben ölmeyeceğim" diyordu, "sadece benim bedenim yok olacak , ben yaşayacağım" dediği zaman  çok fazla bir anlam vermemiştim, ama geçen sene İstanbul'daki festival konserinde binlerce insanı karşımda görünce o zaman kendimi tutamadın söyledim dedimki:  Adnan yücel böyle demişti, şimdi çok daha iyi anlıyorum, görüyorum ki gerçekten ölmemiş sadece bedeni yok ama aramızda olduğunu hisettim ve Adnan Yücel ölmedi ölmeyecek, yer yüzü aşkın yüzü olana kadar yaşatacağız. sizlere de teşekkür ederim.
Yapı Sanatevi: Biz teşekür ederiz. bu bizim görevimiz, hem yoldaşımız, hem şairimiz, insanların karşılaştıkları zorlukları,  bu zorluklara karşı mücadele etme azmini aşılamaya çalışan bir şair. bu nedenle şiirlerini, sanat anlayışını her yere ulaştırmak bizim görevimiz. Biliyorsunuz geçen sene sadece İstanbul ve Ankara'da yapıldı festival çalışmaları Ancak bu sene Adana, Ankara, İzmir, İstanbul ve Yurt dışında da bu kapsamda çalışmalar var.
Ayşe Yücel: Biliyorum yurt dışında yapılan proğram sırasında aradılar, telefonla  katıldım. Katıldığımda da gördüm ordakiler de öğrencileri idi. tiyatrocu Erdoğan eğemenoğlu o sesi ile şiir okuduğunda çok mutlu oldum. Yalnız ben şunu söylemek istiyorum; bu sene bana Diyarbakır diye gelindiğinde ben çok mutlu oldum ve keşke Diyarbakır'ı çıkarma yerine İzmir'i çıkarsaydınız. Adnan Diyarbakır'da dört yıl okudu, Diyarbakır halkı  "Nazım Hikmet bizim şairimiz değil Adnan Yücel bizim şairimiz çünkü Adnan Yücel  bizim destanımızı yazdı" dediler. onun için Diyarbakır'da bir müze açıldı,hatta Adnan Yücel köşesi yapıldı orada bir sürü Adnan'ın eşyaları, yazdığı yazıları bir sürü şeyi sergileniyor. Oraya gidip onları görmek ve Adnan Yücel etkinliği yapmak benim çok hoşuma giderdi, yerinide bulurdu. Mesela Ankara'da kaldık zaten varoşların şairi deniliyor. Adana Yücel'in bir ayağı İstanbuldaydı, Grup Yorum'la da yaptığı programlar da var, hatta ben o zamanlar diyordumki "beni neden götürmüyorsun?"  "ya ben seni nereye götüreyim Ayşe, biz gidiyoruz bir bodruma giriyoruz çalışmaları yapıyoruz, sen gezmeden sıkılırsın ben seni gezdiremem" diyordu. gerçektende öyle idi. Şiirin ulaştığı her yer bizim memleketimiz, ulaştığımız her yer bizim şikayetci değilim ama oranında (Diyarbakır) katılmasını isterdim umarım seneye orayıda düşünürsünüz. Ben çok seviyorum sizleri, gençleri şu anki kokuşmuş  dünyada insanların çıkar ilişkilerinden başka böyle pırlanta gibi gençlerin olması insanı sevindiriyor.  Ben çok mutluyum ayrıca teşekür ediyorum sizlere
Yapı Sanatevi: Biz de çok mutluyuz bizde çok teşekür ederiz.