Finalistlerden Merhaba-2

Merhaba, böyle bir yarışma düzenlediğiniz için çok teşekkürler.

 Öncelikle bu ödül benim için büyük bir onur. Yanyana gelmemiş nice sözcük adına, yanyana gelmemiş nice aşk ve ten adına, yanyana gelmemiş nice halklar ve harfler adına Adnan Yücel Usta'nın deyimiyle 'Yeryüzü aşkın yüzü oluncaya dek' yazmayı sürdüreceğim.

Sanata, bilime, halklara yönelik saldırıların yoğunlaştığı böyle bir çağda Türkiyeli bir şiir işçisi olarak böylesine güzel bir ödül almak, benim için kıvanç verici bir şeydir kalbimde bu onuru büyük bir titizlikle taşıyacağım.

Adnan Yücel bir konuşmasında halka bağlılığını ve ondan nasıl beslendiğini şöyle anlatır; 'Torosların Bolkar Dağlarında keçisini otlatan Sultan Nine'den bahseder. Şaman gibi yaşayan Sultan Nine ateşi yakar, keçisini otlatır ve dağdan inince ateşi söndürür. Ateş nedir diye sorunca 'Ateş kutsaldır oğlum, ateşi tüm insanlara bu dağlar verir' evet ateşin ve güneşin çocuklarının çoğalmasıdır eylem.'

Düş hamurunu herkes uykudayken yoğuran, mayalayıp sabaha hazırlayan ve bunu hergün yapan evrensel şiir işçileriyiz biz de. Ve kimden yana olduğumuzu da açıklamak zorundayız.

Tüm ezilen kesimlerin, baskılanan inanç değerlerinin, ateşi alnında ilk hisseden aydınların, kafa ve kul emekçilerinin, kimlikleri ve bedenleriyle hedef tahtası haline getirilen, vahşice saldırılan kadınların, cinsel tercihleriyle dışlanmışların, ötekileştirilenlerin, bazen gıdım gıdım, bazen dört nala yok edilen doğanın yanında olmak zorundayız. Kalemimizle, fırçamızla, çekicimizle, fotoğraf makinemizle, süpürgemizle...  

Bana bu ödülü uygun bulan sayın değerlendirme kurulu üyelerine, Yapı Sanatevi'ne çok teşekkür ediyorum.

Yaşasın halkların şiirce kardeşliği.
Rüyamız halkların rüyasıyla özdeş olsun.
ROBOSKİ ÖLÜLERİ şiir dosyamla Adnan Yücel'in anısını yeniden selamlıyorum.
 

Uygur ORHAN

 

 

 

 

Adnan Yücel’in şiirleriyle ilk defa üniversite yıllarında Mehmet Celal’in şarkıları aracılığıyla tanıştım. Yıllar sonra anısına düzenlenmiş bir yarışmada birincilik ödülü almaktan büyük mutluluk duyuyorum.  Dört yıldır öykü yazıyorum. Yazdığım her öykü kendi sesimi, dilimi bulmak için bir arayış. Böylesine deneyimli edebiyatçılardan oluşan bir jüri tarafından öykümün ödüle değer görülmesi benim için çok anlamlı. Adnan Yücel’in anısını yaşatan bu organizasyon için emeği geçen herkese teşekkür ederim.

Derya Sönmez