Yapı Sanatevi

Size kaldıysa...

alt"Bilim üretirken içinde yaşadığın ülkenin yüzde 97’sinin Müslüman olduğunu unutma!"
Çocukluk evresini paparazzi muhabirliği yaparak geçiren, büyüme ve gelişme evresinde de bir ayağını Gülenci sermayeye, diğer ayağını da AKP Hükümeti'nin “büyüme istikrarına” sıkıca dolayarak medya patronluğuna yükselen Acun Ilıcalı’yı herhalde bilmeyenimiz yoktur. “Sağdan-soldan” kopyalayarak revize ettiği ve neredeyse haftanın her gününe iliştirilmiş yarışma programlarıyla milyonlarca izleyiciyi akşam saatlerinde televizyon başına bağlamayı kendisine iş edinmiş “üstün yetenek”ten bahsediyorum.

Devamını oku...

 

Dario Fo efsanesi

altİtalyan tiyatro yazarı ve yönetmeni Dario Fo 90 yaşında hayatını kaybetti.

Yazarlığa küçük kabare türünde yazılar ve tiyatrolara dair yergili küçük komedi revüleri yazan bir metin yazarının yanında başlayan Dario Fo, bu türü o kadar çok sevmiş olacak ki bir süre sonra yergileriyle ünlendi. Bunu yaparken ise diğer yazarlardan farklı olarak insanları acaip bir şekilde güldürebiliyordu.

Devamını oku...

 

"Sanatçının niteliğini pratik belirler!"

altKendisini proletaryanın kurtuluş davasına adamış, “sanatı devrimin bir aracı, silahı” olarak değerlendirmiş Yılmaz Güney'i ölümünün 32. yıldönümünde saygıyla anıyor, sanata ve mücadeleye bakışını anlatan bir röportajını yayınlıyoruz.

Soru: ... Proleter devrimci bir sanatçının görevlerini saptarken ölçümüz ne olmalıdır?

Devamını oku...

 

Bir çınarın vedası

altTürkiye edebiyatının çınarlarından yazar Vedat Türkali, bir süredir tedavi gördüğü Yalova Devlet Hastanesi’nde sabah saat 06.00 sularında hayatını kaybetti.

Son Güncelleme (Perşembe, 01 Eylül 2016 17:12)

Devamını oku...

 

"Beş bin kişiyiz burada..."

altŞili halkının sesi olan Victor Jara'nın katili yıllar sonra ilk kez hakim karşısında.

Şili’nin solcu lideri Salvador Allende iktidarını hedef alan ve 17 yıl süren Augusto Pinochet diktatörlüğüne yol açan darbe sırasında, ünlü müzisyen ile birlikte binlerce Şilili devrimci, bugün Jara’nın adını taşıyan Santiago’daki stadyumda işkence görmüştü. İşkence gördükten sonra vurularak öldürülen Jara’nın cansız bedeni, stadyumun önünde bulunmuştu.

Devamını oku...

 

Bir kez daha Bitti Bitti Bitmedi

altSon nefesine kadar “sosyalizm” diyen büyük yazar, şair, sinemacı ille de “tamamlanmak için” durmadan didinmeden üreten ve her zaman genç kalan Vedat Türkali anısına Bitti Bitti Bitmedi romanına ilişkin Alınteri Gazetesi’nin 18 Mart 2015 tarihli 9. sayısında yayınlanan tanıtım yazısını yayınlıyoruz:


Son Güncelleme (Pazartesi, 24 Ekim 2016 00:23)

Devamını oku...

 
Sosyal Medya

Anketler
Tiyatroya hangi sıklıkta gidersiniz?