Yapı Sanatevi

Adnan Yücel 3. Edebiyat ve Sanat Festivali başlıyor

 

 

altBu yıl Adnan Yücel Edebiyat ve Sanat Festivali'nin 3.'sünü gerçekleştiriyoruz. Festival için yola çıktığımızda belirttiğimiz gibi amacımız, toplumcu gerçekçi sanata ve şiire yeni Adnan Yücel'ler kazandıracak bir kanal açmak, mütevazi de olsa buna bir katkıda bulunmaktır. Adnan Yücel’i genç kuşaklara tanıtmak, eserlerini daha geniş bir kitleyle buluşturmak ve yeni Adnan Yücel’ler için bir olanak yaratmaktır ereğimiz. Bununla birlikte müzik, edebiyat, tiyatro, sinema alanlarında nitelikli ve kalıcı ürünler vermeyi, sanat alanında yaşanan tıkanıklığı üretimin içinden, birbirimizden öğrenerek ve birbirimizi geliştirerek aşmanın yol haritasını çıkarmayı hedefliyoruz.

Son Güncelleme (Pazartesi, 23 Haziran 2014 17:21)

Devamını oku...

 

Yapı Film Günleri yeniden...

1 Mart yolsuzluk eylemlerinden ötürü ertelediğimiz film gösterimini 29 Mart 2014 günü saat 18:00'de gerçekleştireceğiz.

 

altMilyonlarca Avro'nun eritilemediği bunun üzerine çıkıp pişkin pişkin sandığın işaret edildiği, işçilerin emekçilerin, öğrencilerin kazanılmış haklarının her geçen gün biraz daha yontulduğu günleri yaşıyoruz.

 

Geçtiğimiz Haziran ayında hepimizin emektarı olduğu Gezi Direnişi'nin en büyük çıkış noktalarından biri olan kentsel yağma projelerinin yalnızca İstanbul ayağını konu edinen "EKÜMENEPOLİS/ UCU OLMAYAN ŞEHİR" belgesel filmini bu hafta Yapı Film Günleri'nde seyre koyulacağız. Film gösterimi sırasında patlamış mısır bizden, film sonrasında ise hoş sohbeti sizden bekliyoruz.

Son Güncelleme (Cuma, 28 Mart 2014 17:58)

Devamını oku...

 

Şiir çağın yankısıdır

Bu yılın Dünya Şiir Günü Bildirisi’ni ise PEN Şiir Ödülü’nü kazanan Sennur Sezer kaleme aldı.

altŞiir, çağının seslerinin yankısını taşır: Kahkahalar, çığlıklar, ıslıklar… Aşk şarkılarına marşlar karışır, ağıtlara çocuk sesleri. Çok sesli bir korodur şiir, bir orkestra.

  

Şairler hükümdarlara övgüler yazsalar da bu sesleri şiirin orkestrasına ekleyemezler. Bir yıl geçmeden yıpranır gider o övgülerin kumaşı.

Son Güncelleme (Cuma, 21 Mart 2014 15:09)

Devamını oku...

 

Kapitalizm: Bir aşk hikayesi

altYapı Film Günleri bu hafta gösterimine beyaz perdede kapitalizm eleştirisi ile devam ediyor.

Yapı Film Günleri Kolektifi'nin bu haftaki seçkisi Amerikalı yönetmen Michael Moore’un CAPİTALİSZM: A LOVE STORY (Kapitalizm: Bir aşk hikayesi).

Filmin kısa tanıtımını Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Görevlilierinden Pr. Dr. Korkut BORATAV'ın anlatımından sizlere sunuyoruz:

Filmin Tanıtımı:

Michael Moore filmleriyle Amerikan toplumunu eleştirmeye devam ediyor. Öncekileri hatırlatayım: Kapanan fabrikalarıyla birlikte işlevsiz kalan geleneksel işçi sınıfının kaderi, Amerikalıların silah tutkusu, 11 Eylül’den Irak saldırısına uzanan dönemde Bush yönetiminin marifetlerinin teşhiri, Amerikan sağlık sisteminin insafsız eleştirisi…

Son Güncelleme (Perşembe, 20 Mart 2014 19:00)

Devamını oku...

 

Mor menekşe, aç dostlar ve altın gözlü çocuk...

altBugün yalnızca Newroz değil, aynı zamanda Dünya Şiir Günü

Yusuf Erdem

Bugün (21 Mart), yalnızca Nevruz değil, aynı zamanda Dünya Şiir Günü. Nevruz’un gölgesinde kalan bu günü Nevruzla birlikte, Nâzım Hikmet’ten güzel bir şiirle – ki bu şiiri ve “Hapiste Yatacak Olana Öğütler” ile “Bu Gün Pazar” şiirlerini, 1981 yazında Ulucanlar Cezaevi’nde çocuklar bana tekrar tekrar okutup dinlemekten bıkmazlardı- anmayı ihmal etmeyelim:

Son Güncelleme (Cuma, 21 Mart 2014 15:00)

Devamını oku...

 

Adnan Yücel'in soluğu Kartal'da

altKartal Adnan Yücel Kültür ve Sanat Derneği dün yapılan bir açılışla çalışmalarına başladı...

Kapitalizmin dayattığı çürümeye karşı savaşılan bir cephedir sanat. Onu elit bir kesimin ulaşabileceği bir meta olmaktan çıkarıp, asıl sahipleri olan işçi ve emekçilerle buluşturmak, birlikte üretip birlikte çoğaltmak için, aşkın ve kavganın şairi Adnan Yücel’i ve onun sanat anlayışını mahallemize, sokağımıza, evimize taşıyoruz.

  “Aşkla sevebilmek bir güzelliği ve dövüşebilmek onun uğruna” demişti usta. Biz aşkla, umutla, dirençle ilmek ilmek ördüğümüz yapımızı bir adım daha atarak taçlandırmanın mutluluğunu duyuyoruz. Kartal Adnan Yücel Kültür ve Sanat Derneği işte bu duygularla “merhaba” dedi.

Son Güncelleme (Salı, 18 Mart 2014 00:33)

Devamını oku...

 
Sosyal Medya

Anketler
Tiyatroya hangi sıklıkta gidersiniz?