Yapı Sanatevi

Pendik'te Festival paneli

 

altAdnan Yücel Edebiyat ve Sanat Festivali” kapsamında Pendik Pir Sultan Abdal Derneği’nde bir panel düzenlenecek.

Panelde, “Adnan Yücel şiiri” üzerine bir sunum gerçekleştirilecek ve festivalin amacı ve kapsamına değinilerek festival duyuru ve çağrısı yapılacak.

Tural Aslan’ın şarkılarıyla sahne almasının ardından Yapı Sanatevi Şiir Topluluğu tarafından “Ateşin ve Güneşin Çocukları/Dörtlerin Gecesi” isimli şiir dinletisi sunulacak.

Son Güncelleme (Cumartesi, 19 Mayıs 2012 12:40)

Devamını oku...

 

İzmir'de festival çağrıları

 

altİzmir Yapı Sanatevi, Adnan Yücel Edebiyat ve Sanat Festivali çağrısı kapsamında Sevgi Yolu girişinde masa açtı.

Masada Festivale ilişkin bilgilendirici konuşmalar yapılırken Kutup Yıldızı'nın ve Mehmet Celal'in Adnan Yücel'in şiirlerinden derlenen ezgileri çalınarak festival sürecinin gelişimi de anlatıldı.

Son Güncelleme (Cumartesi, 19 Mayıs 2012 12:33)

Devamını oku...

 

O'nu anmaya devam edeceğiz

 

Sanatçı Pınar Aydınlar ve Grup Munzur üyeleri Özlem Gerçek ile Erkan Duman hakkında, Tunceli'de düzenlenen Munzur festivalinde söyledikleri türküler ve yaptıkları konuşmalar nedeniyle yargılanıyor. 

Devrimci önder İbrahim Kaypakka'yı övmekten açılan davada, Sibel Aydınlar ile birlikte Grup Munzur üyeleri Gerçek ve Duman hakkında bir yıl ile beş yıl arasında hapis cezası isteniyor. 

Son Güncelleme (Perşembe, 17 Mayıs 2012 17:33)

Devamını oku...

 

Festival standı Mecidiyeköy'de

'80 döneminin bütün karanlığına ve suskunluğuna rağmen, “Ateşin ve güneşin çocuklarıyla” Kürt ulusunun yanında, “Bitmedi daha/sürüyor o kavga/ve altsürecek/yeryüzü aşkın yüzü oluncaya dek” ile faşizme karşı direnenlerin safında yer alan Adnan Yücel, “Onlar ki bir tutam çiçektiler“, “Yeraltı nehirleri” diye ifadelendirdiği devrimcilerin tarafı olarak, örgütlü bir yaşamı seçmiş ve sanatını bu örgütlü yaşam ve mücadele içinde sürdürmüştür..

Onu ölümsüz kılan sadece bunlar değildir. Özellikle o dönemlerde kolgezen umutsuzluğa, çıkışsızlığa karşı, şiirlerinde umudu, direnmeyi taşımış ve sınıfsız sömürüsüz bir dünya ile gelecek kurtuluşu göstererek, inancı diri tutmuştur. Bu tavrı, darbe döneminde sesini dahi çıkarmayan aydınlara ve kavga kaçkınlarına da bir ders niteliğindedir:

Son Güncelleme (Çarşamba, 16 Mayıs 2012 19:42)

Devamını oku...

 

İzmir'den festivale çağrı

Adnan Yücel Edebiyat ve Sanat festivalinin hazırlık çalışmaları İzmir'de de devam ediyor.alt

Toplumcu gerçekçi, sosyalist şair Adnan Yücel'in ölümünün 10. yılında düzenlenen Edebiyat ve Sanat festivaline İzmir Yapı Sanatevi stand açarak çağrı yaptı. Stand Kıbrıs Şehitleri caddesinde açıldı.

Son Güncelleme (Çarşamba, 16 Mayıs 2012 23:29)

Devamını oku...

 

Festival Standı Kadıköy'de

Adnan Yücel Edebiyat ve Sanat Festivali kapsamında Yapı Sanatevi'nin çalışmaları Kadıköy-Rıhtım'da açılan standla devam ediyor. Festival öncesi Yapı Sanatevi aktivistleri, festival duyurusunu yapmak için Kadıköy Rıhtım'da da stand açtı.alt

Son Güncelleme (Çarşamba, 16 Mayıs 2012 23:27)

Devamını oku...

 
Sosyal Medya

Anketler
Tiyatroya hangi sıklıkta gidersiniz?